
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Height | 4 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Current Rating | 5 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Connector Type | Connector, PCB, Signal, Tab |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Insulation Diameter | 2 mm |
| Mating Tab Width | 990.6 µm |
| Tab Thickness | 640 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Accessory Type | Tab Contact |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 20 AWG |
Stock: 24782
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09658
Ext.Price$0.09658
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09658 | $0.09658 |
| 10 | $0.04829 | $0.48290 |
| 50 | $0.04457 | $2.22850 |
| 100 | $0.04113 | $4.11300 |
| 500 | $0.03758 | $18.79000 |
| 1000 | $0.03434 | $34.34000 |
| 3000 | $0.03172 | $95.16000 |
| 5000 | $0.02930 | $146.50000 |
| 10000 | $0.02813 | $281.30000 |
